Νέα
« Back to archive

Mitsero Mine Run 2022 | Sponsored by Ice Power Cyprus (Αποτελέσματα & Φωτογραφίες)

Μετά την περσινή απουσία, το 4ο Mitsero Mine Run επέστρεψε την Κυριακή 13 Φεβρουαρίου 2022 στην όμορφη μικτή διαδρομή στο Μιτσερό. Πίσω από την διοργάνωση όπως και κάθε χρόνο ήταν ο Σωτήρης Μαύρος (S.A.S. Sports), το Κοινοτικό Συμβούλιο Μιτσερού και φυσικά το Κέντρο Νεότητας Μιτσερού.

Στόχος του θεσμοθετημένου αγώνα τρεξίματος cross country είναι η ανάδειξη της κοινότητας και η προβολή του φυσικού τοπίου της ευρύτερης περιοχής.

Ο αγώνας περιλάμβανε τρεις διαδρομές με διαφορετικές αποστάσεις για κάθε γούστο και επίπεδο. Στην διαδρομή των 21 χλμ. και στην κατηγορία των ανδρών, πρώτος πέρασε το νήμα ο Χριστόφορος Πρωτοπαπάς με χρόνο 01:24:55.82, δεύτερος ο Stuart Service με χρόνο 01:28:26.25 και το βάθρο συμπλήρωσε ο Oscar Sosa με χρόνο 01:32:22.49. Στην κατηγορία των γυναικών, στην πρώτη θέση τερμάτισε η Dagmara Handzlik με χρόνο 01:47:20.80, δεύτερη η Elena Nicolenco με χρόνο 01:53:03.37 και στην τρίτη θέση η Άνδρη Σωτηρίου στην 01:57:32.32. Δείτε τα αποτελέσματα εδώ.

Στην διαδρομή των 12 χλμ. νικητής ήταν ο Γιώργος Χαράκης με τον εντυπωσιακό χρόνο 46:46.66, και ακολούθησε ο Απόστολος Παπαθανασίου στην δεύτερη θέση με χρόνο 50:25.47 και στην τρίτη θέση ο Σάββας Νικολάου με χρόνο 51:21.59. Στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η Λουίζα Τσιανάκκα με χρόνο 58:17.19, δέυτερη η Παναγιώτα Παντέλα 01:00:09.42 και στην τρίτη θέση η Γιάννα Φυσέντζου με χρόνο 01:01:04.15. Δείτε τα αποτελέσματα εδώ.

Νικητής στα 5,5 χλμ (που έγιναν 6 χλμ λόγο έκτακτης αλλαγής της διαδρομής) ήταν ο Γιώργος Τοφή με χρόνο 21:47.80 με τον Παναγιώτη Αντωνίου λίγα μόλις δευτερόλεπτα πίσω του και χρόνο 21:53.98. Στην τρίτη θέση του βάθρου ο Νικόλας Γεωργίου με χρόνο 22:18.12. Στην κατηγορία των γυναικών, στην πρώτη θέση τερμάτισε η Ιωάννα Πέτρου, με χρόνο 29:35.91, δεύτερη η Λάουρα Μιχαηλίδου με χρόνο 29:44.73 και στην τρίτη θέση του βάθρου η Άννα Πρωτοπαπά με χρόνο 30:35.87. Δείτε τα αποτελέσματα εδώ.

Η Ice Power Cyprus, με δυνατή παρουσία, στήριξε όπως και κάθε χρόνο έμπρακτα τους διοργανωτές αλλά και τους δρομείς, προσφέροντας τους την pain-relief περιποίηση που χρειάζονται στον τερματισμό με τα μοναδικά προϊόντα παγοθεραπείας της Ice Power.

Συγχαρητήρια σε διοργανωτές και συμμετέχοντες και με το καλό θα σας δούμε ξανά του χρόνου στο Μιτσερό!